Jak vybrat kuchyňský robot?

Jak vybrat kuchyňský robot?

Trávíte v kuchyni hodně času a chcete ho využívat efektivně? Rádi se pouštíte do složitějších jídel a víte, že pro dokonalý výsledek je potřeba vynaložit mnoho energie a úsilí? Pak se vám bude hodit všestranný pomocník, který pomůže s přípravou, zvládne připravit část receptu, nebo dokonce uvařit celý pokrm. Jak vybrat kuchyňský robot, který splní všechna vaše přání?

 • Jakub, redakce Heureka.cz
 • Doba čtení: 7 min.

Jak vybrat kuchyňský robot podle provedení

Robot

Kuchyňský robot disponuje sklopným ramenem. Je vhodný na míchání, hnětení, šlehání, ale i mletí masa, máku, výrobu těstovin apod. Pro aktivování vybrané činnosti stačí rameno sklopit, a tím metlu ponořit do přídavné nádoby, a přístroj zapnout.

 • Kuchyňské roboty se silnějším motorem zpracují bez problémů i několik dávek těsta za sebou

 • Velmi široké příslušenství už v základní výbavě, ale i k dokoupení

 • V základní výbavě mísa, kterou lze použít i samostatně

 • Dokáže zpracovat velké množství surovin

 • Bezpečnostní prvky jsou samozřejmostí

 • Snadná výměna metel a nástavců

 • Kvůli vysoké hmotnosti je lepší stálé umístění na kuchyňské lince

 • Vyšší pořizovací cena

Kuchyňské roboty

Processor

Food processor ukrývá pohon ve spodní části přístroje. Je určen především k mixování, sekání, krájení a strouhání. Tyto modely jsou vhodné především ke zpracování ovoce a zeleniny.

 • Nízká váha znamená jednoduché přemisťování

 • Nepotřebuje stálé místo na kuchyňské lince

 • Široký výběr nástavců už v základní výbavě

 • Velmi jednoduché používání

 • Metly jsou umístěné přímo v nádobě na pohyblivé ose

 • Konstrukce ubírá vnitřní prostor vloženým surovinám

 • Náročnější údržba

Food processory

Robot s mlýnkem na maso je perfektní asistent na domácí grilovačku. V našem článku najdete Recept na nejlepší hovězí hamburger na grilu. Na naší stránce se pak dočtete i další geniální Tipy na gril.

Jaký kuchyňský robot - důležité parametry

Příkon a výkon

Základní pravidlo zní, že čím vyšší má robot příkon, tím větší je jeho výkon, tedy lépe pracuje. Roboty s příkonem nižším než 650 W jsou vhodné pro základní míchání, šlehání, strouhání a hnětení lehčích těst, ale např. těžká chlebová těsta nebo pomletí většího množství masa už bývá nad síly motoru.

Bude-li se příkon blížit 1 000 W, máte před sebou opravdu kvalitní stroj. S takovým výkonem nejen rychle uhnětete těsto, ale i perfektně nastrouháte zeleninu či umelete maso. Logické je, že s větším příkonem se zvýší i spotřeba energie. Nicméně není to přístroj, který by byl v provozu trvale několik hodin. Hodnota spotřeby je tak relativně zanedbatelná.

V nabídce můžete narazit na špičkové roboty s výkonem kolem 1 400 W. Jde již o profesionální zařízení, která dokážou pracovat s velkým množstvím surovin a naleznou uplatnění zejména v gastronomii, ale také ve velké rodině a při oslavách.

Hmotnost

Multifunkční kuchyňský robot celokovový může dosahovat váhy 6- 19 kg, a bude tak vyžadovat pevné místo v kuchyni. Manipulace s ním totiž není nic lehkého. S tím počítejte i při nákupu, aby vás nepřekvapila velikost a hmotnost krabice. Lehčí roboty a food processory, které nedisponují velkým množstvím funkcí, začínají na váze kolem 4,5 kg a více.

Materiál a design

Většinou se setkáte s kuchyňskými roboty, jejichž tělo je vyrobeno z kombinace kovu a plastu. Čím více kovu na robotu převládá, tím odolnější bude, a tím také poroste jeho cena. Oblíbená varianta je rovněž kuchyňský robot nerez.

Kromě toho, že vám celokovový robot bude sloužit dlouhá léta, také se lépe udržuje, po použití ho postačí otřít vlhčeným hadříkem. Důležitý je především materiál, ze kterého jsou vyrobené vnitřní převody robota, jednoznačně je dobré si připlatit za převody z kovu. Nástavce a nádoby jsou v provedení kovu či plastu. Jednotlivé části robotu můžete oplachovat vodou a většinou je lze mýt i v myčce.

Na výběr máte celou paletu barev, a proto určitě vyberete tak, aby robot souzněl s dekorem vaší kuchyně. Oblíbené jsou např:

Retro kuchyňský robot Kuchyňský robot růžový Kuchyňský robot červený Kuchyňský robot zelený

Hlučnost

Každý kuchyňský robot je při vysokých otáčkách hlučnější. Pokud máte kuchyň spojenou s obývací částí, počítejte s tím, že můžete rušit ostatní členy rodiny. Zpravidla ale práce s robotem trvá jen několik minut.

Délka přívodního kabelu

Nezapomeňte se při výběru zaměřit také na délku přívodního kabelu. Vybírejte ji podle toho, kam budete v kuchyni přístroj umisťovat a jak daleko od tohoto místa máte zásuvku. Některé modely disponují i speciální zásuvkou pro ukrytí přívodního kabelu, to pro dobu, kdy robot není zapojen do sítě. Kabel se tak nebude volně povalovat na lince.

Objem nádoby

Je dostupný v rozmezí cca od 0,3 do 7 l. Obecně pak platí, že čím větší mísa, tím více hmoty naráz nachystáte. Pokud připravujete větší množství jídla, volte nádobu co největší. Orientačně pro tříčlennou rodinu vám postačí objem kolem 3 l (1 osoba = 1 l objemu).

Pro větší domácnost využijete i objem 4 l a více. Pokud se však rozhodnete pro větší mísu a budete si chtít výjimečně připravit třeba minidezert, nemusí si metly s malým množstvím v nádobě snadno poradit. Nádobu je možné využít i samostatně. Většinu z nich pak lze pohodlně mýt v myčce nádobí. Vždy se ale řiďte pokyny výrobce.

Způsob pohybu metly

Hnětací proces v nádobě kuchyňského robotu může probíhat dvěma způsoby – středovým či planetárním pohybem metly. Středové míchání využívá 1 metlu, která se otáčí kolem své osy, nebo 2, jež se navzájem obíhají.

Kuchyňský robot užívající planetární míchání je mnohem sofistikovanější. Metla se pohybuje jedním směrem, ložisko se ale otáčí směrem opačným, díky tomu dochází k dokonalému promíchání ingrediencí.

Kuchyňské roboty a jejich funkce

 • Kuchyňský robot na těsto a šlehání – standardní výbavou kuchyňského robota jsou šlehací balonové metly na sníh z bílků, pevné míchací metly na řidší těsta a hnětací háky převážně na těsta kynutá.

 • Kuchyňský robot na strouhání a sekání – k výbavě některých kuchyňských robotů patří přídavné nástavce na sekání a strouhání, což ocení hlavně milovníci zeleniny. Umisťují se zpravidla shora do ramene přístroje a jsou odnímatelné, aby nezvětšovaly potřebný prostor na robot.

 • Kuchyňský robot s mlýnkem na maso a kuchyňský robot s mlýnkem na mák – další přídavnou výbavou může být mlýnek na maso nebo mlýnek na mák. K tomuto nástroji však potřebujete výkonnější motor

 • Kuchyňský robot s mixérem - mixér je rovněž předpokladem pro mlýnky na maso a mák. Bývá z tvrdého plastu, či v lepším případě z nerezu.

 • Kuchyňský robot s odšťavňovačem a lis na citrusy – lisování i odšťavňování však není tak kvalitní, jako ho zastanou samostatné specializované přístroje. Proč ale nevyužít možnosti mít vše v jednom?

 • Kuchyňský robot s displejem – umožní nastavit čas hnětení či tepelné úpravy. Budete tak mít kontrolu nad celkovým procesem přípravy pokrmu. Na intuitivním LCD displeji vidíte jednotlivé časové úseky probíhajících fází přípravy, které můžete kdykoliv dle potřeby upravovat.

 • Kuchyňský robot s váhou - integrovaná váha vám velmi usnadní práci především při zadělávání těsta, kde je důležité vážit přesně na gramy.

 • Bezpečnostní pojistka – je vhodná nejen pro domácnosti s malými dětmi. Bezpečnostní systém zabrání nechtěnému zapnutí. Taktéž brání zapnutí při špatném zasazení nádoby či metly.

 • Protiskluzové nožičky – vypomohou při bezpečné manipulaci a posunech po kuchyňské lince. Ochrání linku proti oděrkám a zároveň přístroj bude díky protiskluzu i při vysokém stupni otáček stát jak přikovaný. Také snížíte hlučnost robotu.

 • Pojistka proti přehřátí motoru – zabrání přetížení přístroje při dlouhodobém používání, např. při hnětení více várek těst po sobě.

 • Pulzní spínač a regulace rychlosti – využijete při kratší činnosti, kdy přístroj zapnete na krátkou dobu, avšak na vysoký výkon. Spínač sepnete a necháte kuchyňský robot tvořit za vás. Díky plynulé regulaci rychlosti šetříte motor přístroje.

 • Tepelná úprava potravin – některé přístroje mají funkci, která dokáže tepelně upravit potraviny přímo v pracovní míse. Zvládnou tak roztopit čokoládu, nebo dokonce uvařit polévku.

Příslušenství

Příslušenství ke kuchyňským robotům

Kuchyňské váhy

Pečicí formy

Pečicí papíry a fólie

Kuchyňské formičky

Cukrářské košíčky

Vykrajovátka

Kuchyňské vály

Rady na závěr

Co bývá v základní výbavě?
 • Šlehací balonová metla – vhodná pro vyšlehání sněhu z vaječných bílků, šlehačky, majonézy, hladkých krému nebo lehkého piškotového těsta
 • Míchací metla – vhodná pro umíchání středně těžkých těst a hmot, vhodná je také pro zpracování těst bez kvasnic, jako jsou těsta na dorty a koláče, dále polevy, krémy, náplně apod.
 • Hnětací hák – k hnětení těžkých těst, např. chlebových, a těst s kvasnicemi, např. na buchty a pizzu
 • Nástavec na krájení a strouhání ovoce a zeleniny – většinou v podobě strouhacích disků, v základní výbavě bývají 3–4 disky, zbytek je potřeba dokoupit (jemné a hrubé struhadlo, nástavec na kostičky, hranolky, plátky a další)
Jaká je nutná údržba robota?

Stejně jako každého jiného kuchyňského pomocníka i robot budete muset pravidelně mýt. Proto si vybírejte takový, u něhož většinu součástí tvoří kvalitní materiály, které můžete vložit do myčky.

U těla přístroje přijde vhod jednoduchost konstrukce bez zbytečných žlábků a dírek. Pokud zvolíte takový, u kterého nebudete moci všechny součástky vložit do myčky na nádobí, vždy po použití dejte pracovní mísy i použité nástroje odmočit a následně je omyjte vlažnou vodou s mycím přípravkem a nechte důkladně oschnout.

Jakými bezpečnostními prvky kuchyňské roboty disponují?

Některé přístroje jsou opatřeny zdvojeným bezpečnostním systémem, rozběhnou se tedy pouze po správném sepnutí tlačítek, případně dětskou pojistkou, která opět neumožní nechtěné spuštění příliš zvídavým dětem. Některé přístroje jsou také vybaveny pojistkou proti přehřátí motoru.

Důležitá je i ochrana stroje proti přetížení. Spouštějte stroj na maximální doporučovanou dobu a po uplynutí této doby ho vždy alespoň na chvíli vypněte, poté opět můžete pokračovat. V případě přehřátí motoru by se robot měl sám vypnout. V tuto chvíli vyčkejte s dalším sepnutím, dokud nevychladne.

Jaké jsou základní funkce robota?

Hlavní výhodou kuchyňského robotu je, že v sobě kombinuje několik přístrojů najednou. Ne vždy má ale stroj v základní výbavě právě ty funkce, které potřebujete. Ujasněte si, v čem by vám měl robot usnadnit práci, ušetřit čas a energii.

Mezi základní funkce robotu by mělo patřit míchání, hnětení, strouhání, mixování a šlehání. Při výběru si všímejte, zda se dá dokoupit přídavné příslušenství, a pokud víte, že vám bude některý z nástavců chybět v základní výbavě, rovnou si jej přihoďte do košíku.

Kam je nejlepší robot umístit?

Kuchyňské roboty jsou spíše větších rozměrů, proto si ujasněte, kde bude mít ten váš své stálé místo. Ideální je mít robot hned po ruce, tedy na kuchyňské lince. Některé přístroje se dnes vyrábějí v designově velice lákavém provedení, robot tedy může tvořit i doplněk méně výrazné kuchyně.

Tento požadavek splňují především stále oblíbenější roboty v retro designu. Pokud nemáte dostatek prostoru na lince či robot nebudete používat tak často, zvažte jeho umístění v kuchyňské skříňce, ze které půjde snadno vyjmout. Tento přístroj by měl mít nižší hmotnost pro snadnější manipulaci.

Další užitečné články

TOP burger na gril Další grilovací tipy Nejlepší recepty z dýně Náš recept na vanilkové rohlíčkyNejlepší recepty na linecké těsto Jak péct vánoční medové perníčky, aby byly hned měkké Jak skladovat vánoční cukroví