Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Kuchyňské roboty

Jak vybrat kuchyňský robot?

 
Pořiďte si do kuchyně všestranného pomocníka.
 
 
 
Trávíte v kuchyni hodně času a chcete ho využívat efektivně? Rádi se pouštíte do složitějších jídel a víte, že pro dokonalý výsledek je potřeba vynaložit mnoho energie a úsilí? Pak vás jistě napadlo pořídit si domů chytrý kuchyňský robot. Ušetřený čas pak můžete zužitkovat mnohem kvalitněji.
 
 
 

Na co se zaměřit při výběru

 
Hlavní výhodou kuchyňského robotu je, že v sobě kombinuje několik přístrojů najednou. Ne vždy má ale stroj v základní výbavě právě ty funkce, které potřebujete. Milujete vaření, pečení, domácí chléb, zdravé domácí šťávy či smoothie? Ujasněte si, v čem by vám měl robot usnadnit práci, ušetřit čas a energii. Mezi základní vlastnosti robotu by mělo patřit míchání, hnětení, strouhání, mixování a šlehání. Při výběru si všímejte, zda se dá pořídit přídavné příslušenství, abyste kvůli tomu nemuseli kupovat hned celý odšťavňovač. Základní, a ne tak časté úkony, zvládne i levnější robot s menší výbavou, na pokročilejší činnosti budete potřebovat pomocníky kvalitnější, dražší a s větším množstvím doplňkových funkcí.
 
Kuchyňské roboty jsou spíše větších rozměrů, proto si ujasněte, kde bude mít ten váš své stálé místo. Ideální je mít robot hned po ruce, tedy na kuchyňské lince. Některé přístroje se dnes vyrábějí v designově velice lákavém provedení, robot tedy může tvořit i doplněk méně výrazné kuchyně. Pokud nemáte dostatek prostoru na lince či robot nebudete používat tak často, zvažte jeho umístění v kuchyňské skříňce, ze které půjde snadno vyjmout. Tento přístroj by měl mít nižší hmotnost pro snadnější manipulaci.
Ať si vyberete jakéhokoli kuchyňského robota, bude se vám snadno ovládat. Každý chytrý pomocník má velice intuitivní ovládání, většinou pomocí tlačítek a otočných koleček, které zvládne opravdu každý. Proto nemějte obavy, že byste přístroj nedokázali obsloužit.
 
 
 
 

Provedení

 
Kuchyňské roboty se vyrábějí ve dvou různých konstrukcích. Jedná se buď o pohon zespodu (neboli food processor), kdy jsou metly umístěny přímo v nádobě na pohyblivé ose, konstrukce tu ale ubírá vnitřní prostor surovinám. Tento typ přístroje mívá sice mnoho funkcí v základní výbavě, ale počítejte s tím, že nádoba se hůře myje. 
Druhým typem je sklopné rameno (neboli kitchen machine), které je doplněno o nástavec pro různé přídavné nástroje. Pro aktivování vybrané činnosti stačí rameno sklopit a tím metlu ponořit do přídavné nádoby a přístroj zapnout. Umí zpracovat větší množství surovin a je k němu možné dokoupit různorodé doplňkové příslušenství.
 
 
 

Parametry

 

Příkon a výkon

Základní pravidlo zní, že čím vyšší má robot příkon, tím větší je jeho výkon, tedy lépe pracuje. Ideální příkon je 500 W a více. Bude-li se příkon blížit hodnotě 1000 W, máte před sebou opravdu kvalitní stroj. S takovým výkonem nejen rychle uhnětete těsto, ale i perfektně nastrouháte okurku či umelete maso. Logické je, že s větším příkonem se zvýší i spotřeba energie. Nicméně není to přístroj, který by byl v provozu trvale několik hodin. Hodnota spotřeby je tak relativně zanedbatelná.
V nabídce můžete narazit na špičkové roboty s výkonem kolem 1500 W. Jde již o profesionální zařízení, která dokážou pracovat s velkým množstvím surovin a naleznou uplatnění zejména v gastronomii, ale také ve velké rodině, jež přístroj využívá každodenně.
 
 

Hmotnost

Lepší roboty, které v sobě spojují osm i více funkcí, mohou dosahovat váhy 6 až 19 kilogramů, a budou se tak hodit na pevné místo v kuchyni bez možnosti manipulace s nimi. Lehčí roboty, které nedisponují velkým množstvím funkcí, můžete pořídit s hmotností již od 4,5 kg.
 
 

Hlučnost

Každý kuchyňský robot je při vysokých otáčkách hlučnější. Pokud máte kuchyni spojenou s obývací částí, počítejte s tím, že můžete rušit ostatní členy rodiny. 
 
 

Délka přívodního kabelu

Nezapomeňte se při výběru zaměřit také na délku přívodního kabelu. Vybírejte ji podle toho, kam budete v kuchyni přístroj umisťovat a jak daleko od tohoto místa máte zásuvku.
 
 

Objem nádoby

Objem nádoby je dostupný v rozmezí od 0,3 l do 6,7 l. Obecně pak platí, že čím větší mísa, tím více hmoty naráz nachystáte. Pokud připravujete větší množství jídla, volte nádobu co největší. Orientačně, pro tříčlennou rodinu vám postačí objem kolem 3 litrů. Pro větší domácnost využijete i objem 4 litry a více. Pokud se však rozhodnete pro větší mísu a budete si chtít výjimečně připravit třeba minidezert, nemusí si metly s malým množstvím v nádobě snadno poradit. 
 
 

Způsob pohybu metly

Hnětací proces v nádobě kuchyňského robota může probíhat dvěma způsoby – středovým pohybem metly či planetárním pohybem metly. Středové míchání využívá jednu metlu, která se otáčí kolem své osy, nebo dvě, jež se navzájem obíhají. Planetární míchání je propracovanější. Využívá jednu metlu uprostřed, která svými postupnými pohyby nevynechá ani jedno místo v nádobě.
 
 
 

Funkce a možnosti

 
Kuchyňské roboty nabízí jak základní funkce k mísení těsta, tak spoustu dalších nástrojů i na méně obvyklé činnosti.
 
Hnětení a šlehání - tyto funkce využijete převážně při pečení sladkých i slaných dobrot. Standardní výbavou kuchyňského robotu jsou šlehací balonové metly na sníh z bílků, pevné míchací metly na řidší těsta a hnětací háky převážně na těsta kynutá. 
 
Sekání a strouhání - k výbavě některých kuchyňských robotů patří přídavné nástavce na sekání a strouhání, což ocení hlavně milovníci zeleniny. Umisťují se zpravidla shora do ramene přístroje a jsou odnímatelné, aby nezvětšovaly potřebný prostor na robot. Struhadla bývají oboustranná, pro jemné a hrubé strouhání. 
 
Mletí a mixování - další přídavnou výbavou může být mlýnek na maso. K tomuto nástroji však potřebujete výkonnější motor a také mixér, jenž bývá z tvrdého plastu, či v lepším případě z nerezu. Tento nástroj vám poslouží třeba k mixování krémových polévek. Zaměřte se u něj na upnutí nože, který bývá buď vyjímatelný, nebo napevno upevněný. Ten se však hůře čistí.
 
Lisování citrusů a odšťavňování - vyznavači zdravého životního stylu jistě ocení přípravu čerstvých ovocných či zeleninových šťáv v pohodlí své kuchyně. I s tímto přídavným nástrojem se můžete u kuchyňského robotu setkat. Lisování i odšťavňování však není tak kvalitní, jako ho zastanou samostatné specializované přístroje.
 
 
Kromě základních funkcí, jimiž jsou kuchyňské roboty vybaveny, nabízí také funkce doplňkové, které vám práci dokonale zpříjemní.
 
 
 
 
 

Materiál

 
Většinou se setkáte s kuchyňskými roboty, jež jsou vyrobeny v kombinaci kovu a plastu. Čím více kovu na robotu převládá, tím odolnější bude a tím také poroste jeho cena. Lépe se však udržuje, po použití ho postačí otřít vlhčeným hadříkem. 
 
Nástavce a nádoby jsou v provedení kovu či plastu. Jednotlivé části robotu můžete oplachovat vodou a většinou je lze mýt i v myčce. Proto kromě výběru věnujte pozornost taktéž péči o materiál.
 
 

Příslušenství

 
Standardní výbavou kuchyňských robotů jsou nástavce všech druhů a pracovní nádoba. V základní výbavě jsou metly na šlehání, míchání a hnětení, také různá struhadla a kráječe, pěchovadlo pro nástavec na strouhání. U lepších strojů bude i mlýnek na maso, ořechy a semínka. K dokoupení pak bývá nespočet dalších nástavců, které vám usnadní další činnosti, jež by bez šikovného pomocníka mnohdy trvaly dlouhou dobu či by pro vás byly zcela nepředstavitelné. Jde například o nástroj na výrobu domácích těstovin, který vám umožní vytvořit si v pohodlí svého domova lahodné čerstvé těstoviny různých tvarů i chutí.  Dále můžete přikoupit nástavec na odšťavňování. Ovoce i zeleninu vezmete, vymačkáte všechnu šťávu a tu vypijete či si ji nalijete do cestovní lahve a doplníte vitaminy kdykoli v průběhu dne. Skvělým doplňkem, hlavně v domácnosti s dětmi, může být nástroj na přípravu domácí zmrzliny.
Není problém si taktéž přikoupit pracovní mísy různých objemů a materiálů, které vám pomohou v přípravě variabilnějších receptů, kdy potřebujete rozmíchat více surovin, avšak zvlášť. 
 
 
 
 

Rady na závěr

 

Údržba

Stejně jako každého jiného kuchyňského pomocníka i tohoto budete muset pravidelně mýt. Proto si vybírejte takový, u něhož většinu součástí tvoří kvalitní materiály, které můžete vložit do myčky, jež se o vyčištění postará za vás. U těla přístroje přijde vhod jednoduchost konstrukce bez zbytečných žlábků a dírek. Pokud zvolíte takový, u kterého nebudete moci všechny součástky vložit do myčky na nádobí, vždy po použití dejte pracovní mísy i použité nástroje odmočit a následně je omyjte vlažnou vodou s mycím přípravkem a nechte důkladně oschnout.
 
 

Bezpečnost

Některé přístroje jsou opatřeny zdvojeným bezpečnostním systémem, rozběhnou se tedy pouze po správném sepnutí tlačítek, případně dětskou pojistkou, která opět neumožní nechtěné spuštění příliš zvídavým dětem. Některé přístroje jsou také vybaveny pojistkou proti přehřátí motoru.
Důležitá je i ochrana stroje proti přetížení. Spouštějte stroj na maximální doporučovanou dobu a po uplynutí této doby ho vždy alespoň na chvíli vypněte, poté opět můžete pokračovat. V případě přehřátí motoru by se robot měl sám vypnout. V tuto chvíli vyčkejte s dalším sepnutím, dokud nevychladne. 
 
Porovnat kuchyňské roboty